Rezultatele sesiunii de evaluare a programelor, proiectelor şi acţiunilor culturale 2014 - DOMENIUL CULTURĂ
NOTĂ: Solicitanţii care au obţinut finanţare sunt rugaţi să se prezinte pentru semnarea contractului, la sediul Consiliului local al comunei Glodeni, camera până cel târziu la data de 27.06.2014, între orele 09,00 – 15,00 (cu ştampila şi bugetul refăcut în funcţie de sumele aprobate).

Nr. Crt. Nr solicitare Solicitant SUMA ALOCATA
-lei-
PROIECTE ELIGIBILE
1 3325 ASOCIAŢIA PRO GLODENI 1 900

ANUNŢ DE PARTICIPARE

pentru acordare de finanţare nerambursabilă asociaţiilor, fundaţiilor, altor organizaţii neguvernamentale fără scop patrimonial, precum şi a persoanelor fizice autorizate, care organizează programe, proiecte şi acţiuni în domeniul cultural şi pot primi subvenţii sau sprijin financiar din bugetul public al comunei Glodeni

1. Autoritatea contractantă Consiliul local al comunei Glodeni, cu sediul în localitatea Glodeni, nr. 133, comuna Glodeni, judeţul Mureş, codul fiscal 4322734, telefon 0265/338112, fax 0265/338256, web www.primariaglodeni.ro şi e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

2. Reglementări legale privind acordarea de finanţare nerambursabilă

• Legea nr.350/2005 privind regimul finanţărilor nerambursabile din fondurile publice alocate pentru activităţi non-profit de interes general, cu modificările şi completările ulterioare;

• Ordonanţa Guvernului Nr.51/1998 privind îmbunătăţirea sistemului de finanţare a programelor, proiectelor şi acţiunilor culturale, cu modificările şi completările ulterioare.

3. Domeniile culturale pentru care se acordă finanţări nerambursabile pentru programe, proiecte şi acţiuni culturale:

• arte ale spectacolului: festivaluri, serbări câmpeneşti, datini şi obiceiuri, târguri tradiţionale naţionale şi internaţionale cu promovarea moştenirii culturale locale;

1. Suma disponibilă pentru sprijinul financiar al programelor, proiectelor sau acţiunilor culturale din comuna Glodeni, judeţul Mureş este de 19.000 lei, conform anexei nr. 1 la Hotărârea Consiliului local al comunei Glodeni nr.5/2014 privind aprobarea bugetului Consiliului Judeţean Mureş pentru anul 2014.

2. Durata derulării proiectelor: anul 2014

3. Documentaţia de solicitare a finanţării nerambursabile poate fi accesată pe site-ul Consiliului local al comunei Glodeni www.primariaglodeni.ro/Proiecte/Subvenţii - cultura, sau se poate procura de la sediul Consiliului local al comunei Glodeni, persoane de contact Miholcsa Julia - secretar al comisiei, telefon: 0265-338256.

4. Solicitanţii vor putea depune documentaţia prevăzută în Ghidul solicitanţilor, la sediul Consiliului local al comunei Glodeni, sat Glodeni, registratură până la data de 16 mai 2014.

5. Evaluarea şi selecţia proiectelor în vederea obţinerii finanţării nerambursabile se va face de către Comisia de evaluare şi selecţionare constituită prin Dispoziţia primarului comunei Glodeni.

6. La încheierea procedurii de evaluare şi selecţionare,Comisia deevaluare şi selecţionare va afişa pe site-ul Consiliului local al comunei Glodeni www.primariaglodeni.ro rezultatul selecţiei precum şi fondurile propuse a fi alocate.

Primar,

Ing. Kozma Barna